Türkiye Rus uçağını düşürdü ortalık yorum bombardımanından geçilmiyor. Biraz sakin olup geriden bakıp neyin ne olduğunu anlamak gerekiyor. Olayın aslını anlarsak sonucunu analiz etmemiz daha da kolaylaşacaı. Şöyle ki;

  1. Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi sıradan bir sınır ihlali olayı değil. Belli ki Türkiye bu konuyu müttefikleriyle konuşmuş. ABD ve NATO üyesi ülkelere “Rus uçakları sınırı geçerse ne yapalım diye sormuş. Düşürün diye yeşil ışık alınca da ilk sınır geçme hareketinde Rus uçağı indirildi.
  2. Bu yorumu Obama ve Fransa Cumurbaşkanı Olan’ın açıklamalarında bakrak yapıyoruz. Nitekim her iki lider de Türkiye’nin sınırını koruma hakkı olduğunu söyledikten sonra Rusya’yı suçladı. “Rusya Esad karşıtı güçlere kaşrı operasyon yapacağına IŞİD’e karşı yapsaydı böyle olmazdı” dediler. Belli ki batı Türkiye’ye “hele sen bir indir” biz arkandan geliriz demişler. Arkamızdan gelip gelmeyecekleri ayrı bir tartışma konusu. Gelirler mi gelmezler mi onu zaman ve şartlar belirler.
  3. Bu eylem aslında NATO üyesi ülkelerin Rusya’ya Türkiye üzerinden terbiye verme girişimi. NATO ve ABD Putin’in Esad’dan yana tavır koyup nizamın gidişatına ters hareket etmesine karşı çıkıyordu. Şimdi bir piyon gibi Türkiye’yi ileri sürüp Rus uçağını düşürttü. Yani Putin’nin neler yapabileceğini test ediyor. Şimdi Rusya’nın yapacağı hamleyi bekliyor.
  4. Bu süreç ABD ve NATO’nun Gürcistan’da oynadığı oyuna çok benziyor. Batı Gürcistan’da rejimi değiştirip Gürcistan’ın NATO üyesi yapılması sürecini başlatmıştı. Rusya’nın buna yanıtı net oldu. 2008’de Gürcistan’ı yerle bir etti. ABD ve NATO bunun karşısında hiç bir şey yapamadı. Şimdi benzer bir senaryoyu bu sefer NATO üyesi bir ülke üzerinden deniyor. Rusya’nın vereceği tepkiye göre yeni stratejiler belirlenecek.
  5. Eğer Rusya’nın cevabı “gerilimi yüskeltmeyelim” türünden bir cevap olursa bu stratejinin bir ileri aşaması Türklerin kara gücü olarak Suriye’ye sokulması olacaktır. 
  6. Bu durumda kritik soru şu: Rusya bu eylemi nasıl okuyacak? Bir Türk eylemi mi yoksa bir NATO planı olarak mı okuyacak. Bu çok önemli zira eğer Rusya bu eylemi bir Türk eylemi olarak okursa cevabı Türkiye’nin anlayacağı ve Türkiye’ye karşı bir eylemler paketi şeklinde olacaktır. Bu durumda askeri bir misilleme seçeneğinden çok bir ekonomik savaş ve proxi savaşı paketi gündeme gelecektir.
  7. Daha açık yazalım. Eğer Rusya bu eylemi bir Türk eylemi olarak okursa Rusya’da iş yapan firmalardan başlamak üzere, Türkiye’ye bir takım ekonomik yaptırımlar uygulayacaktır. Öbür yandan Türkiye’nin yumuşak karnı olan konuları Kürt sorunu ve Alevi sorununu kaşıyıp uzun süreli bir proxi savaşı konusunda PKK DHKP-C gibi örgütlere destek verip onları büyütecektir. Proxi savaşı konusunda bir uzman olan İran’ın da Rusya’nın yanında olduğu düşünülecek olursa Türkiye’yi iyi günler beklemiyor demektir.
  8. Eğer Rusya bu müdahaleyi bir NATO müdahalesi olarak okursa, -ki böyle okuma olasılığı çok yüksek- o zaman cevabı Türkiye’ye karşı değil doğrudan NATO’ya karşı bir cevap olacaktır. Bu durumda Rusya’da Türkiye üzerinden NATO’nun Türkiye’nin arkasında ne kadar durup duramayacağını test etmek isteyecektir. Bunun anlamı şu: Rusya konuya ekonomik ve proksi savaşının ötesinde ayrıca askeri olarak da cevap verecektir. Böylece NATO’ya “mesajını aldım bu da benim mesajım” cevabı verip NATO’nun ne yapabileceğini görmek isteyecektir. Bu durumda Rusya’nın önündeki askeri seçenekler bir kaç Türk uçağını düşürmekten, görünür belirli olacak şekilde Türkiye’deki NATO üstleri konumundaki askeri üstlere saldırı yapılacaktır.
  9. NATO  bu durumda ne yapar bilinmez. Türkiye’nin arkasında durur mu onu da bilmiyoruz. Ama her ne olursa olsun, Batı’nın Türkiye’yi kullanarak Rusya ile oynamaya başladığı “hard ball” en fazla Türkiye’ye zarar verecek.
  10. Sizin anlayacağınız Erdoğan rejimi batıdan sağlam bir ihale almış. Öylesine bir maceraya giriyor ki sonu ne olacak belli değil.  Allah güzel ülkemizi koursun…
Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...