Yazımın başlığını 1951 yılına ait Cumhuriyet gazetesinin manşetinden aldım.Gazetenin ilk sayfasında Nazım Hikmet’in fotoğrafı ve yanında da “Tükürün diye resmini koyduk” yazısı…

Merak edenler arsivden bakabilirler. İyi de Nazım Hikmet ne yaptı, suçu neydi? Daha ne yapsın. Kitap okudu, kitap yazdı ve kendi döneminde biat eden değil de sorgulayan oldu.

NAZM HİKMET

Sermiyan Midyat’ın yönettiği, oynadığı “Hükümet Kadın” filminin ikinci serisinden bir replikle devam edelim. Filmde Belediye Başkanı olan Aziz Veysel tutuklanır. Akşam Midyat halkı onun evindedir. Faruk’un babası sorar.
-Aziz Veysel ne yapmış, suçu nedir? İkram cevap verir:
-Kitap okumuş. Bir de yazışmalarında Sabahattin Ali’nin kullandığı bazı kelimelere rastlamışlar. Bir de odasında Kitap bulunmuş.

Faruk ellerini dizlerine vurarak:
-Vah, vah, vah! Kitap okumak da nedir yav. Adam öldürse daha iyiydi. İnsan hiç kitap okur mu?
Tutuklu Aziz Veysel’in oğlu:
-Bir hatadır yapmış Faruk abi.
Faruk:
-Doğru doğru hata yapmak insana mahsustur…

Evet filmi izlerken size bu sahne abartı gelmiş olabilir ama kesinlikle öyle olmadığını tarih bize söylüyor. Bahse konu yazar Sabahattin Ali bugün bile en çok okunan yazarlardan biri ama o da hapis ile tanışmış bir yazarımız ve çareyi Nazım Hikmet ve birçok yazarımız gibi kaçmakta bulmuş. Sınır kapısını geçmeden de öldürülmüş. Peki katil kaç yıl ceza aldı. 4 yıl bile yatmadan serbest kaldı. Oysa Sabahattin Ali’nin kitabını kardeşine hediye ettiği için Kemal Tahir 12 yıl yatmıştı. Nazım şiiri okuduğu için Orhan Kemal onlarca yıl yattı. Attila İlhan arkadaşına şiir gönderdiği için hem liseden atıldı hem gözaltına alımdı.

Ne diyordu filmde Faruk “Adam öldürse daha iyi”.

Evet.

Adam öldür, hamile tekmele, işyeri kundakla ama katiyyen okuma, yazma, farklı düşünme. İster solcu ol, ister dindar, ülkücü ya da alevi fark etmez…

Bakınız;

Necip Fazıl,

Nazım Hikmet,

Aziz Nesin,

Rıfat Ilgaz,

Nihal Atsız,

Eşref Edip,

Said Nursi,

Aslı Erdoğan,

Ahmet Şık,

Ali Bulaç,

Kadri Gürsel….

Eğer kaleminiz ve vicdanınız varsa her zaman potansiyel suçlusunuz. Bakmayın bazı kalemlerin kendilerini muhalif bir levent gibi sunduklarına. Tekin olmayan o vicdanlar gül değil olsa olsa dikendirler…

Bu yazıya devam edeceğim…..

TWİTTER: @esad_kemal

Haber Atlatntis

 

Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...