Brüksel ve çevredeki şehirlerde her iki yılda bir düzenlenen Europalia Kültür Festivali’nin bu yıl ev sahibi ülkesi Türkiye idi.
6 Ekim 2015’te başlayan festivalin 25. yıldönümü skandallar ışığında geçti. Siyasi gerginlikler, programlarda beklenmedik değişikliklere yol açmasına sebep oldu.

8 Ocak 2016’da Europalia festivali çerçevesinde Belçika’nın Leopoldsburg şehrinde Kültür Merkezinde semazen gösterisi düzenlendi. Gösteriyi duyuran broşürler ve ilanlarda Beltud (Belçika-Türk dostluk derneği) Bölge Başkanı Bahattin Koçak tarafından program içeriği ve semazenler hakkında 15 dakikalık bir sunum yapacağı tanıtımı yapıldı.
Fakat program günü beklenmedik şekilde B. Koçak’ın sunumu iptal edildi ve yerine son anda ayarlanan bir başkası tarafından bir kaç cümle ile semazenler hakkında kısa bilgi verildi.

Baştan planlandığı gibi Bahattin Koçak’ın yapacağı sunum için büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Leopoldsburg Kültür Merkezi müdürü Peter Bosmans sunumun iptali için Türk Büyükelçiliği’nin Europalia organizatörlerine oluşturduğu baskıyı gerekçe gösterdi.

Türk Büyükelçiliği resmi açıklamasında organizasyon çerçevesinde Belçika’dan hiç bir Türk derneği ile çalışmak istemediği argümanını öne sürdü.
Fakat gerçekte bu açıklama koca bir yalandan ibaret idi.
Europalia festivali çerçevesinde Turkse Unie (Türk Birliği), Unie voor Turkse Verenigingen (Türk Dernekler Birliği), Yunus Emre Enstitüsü gibi bir çok Türk derneği ortak organizasyonlara, konser ve gösterilere imza attı.

Türk Büyükelçiliği tarafından yapılan baskının asıl ve tek nedeni, organizasyonda Hizmet Hareketine yakınlığı ile bilinen Beltud derneğinin isminin geçmesi ve Türkiye’nin bundan duyduğu rahatsızlık idi.

Avrupa’nın göbeğinde, Avrupa ismini taşıyan bir festivalin organizatörlerinin sansüre müsaade edip, Türkiye’nin gösterdiği haksız baskıya boyun eğmesi de ayrı bir rezalet.

Europalia festivali çerçevesinde, ünlü film yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın açılışı yapması beklenen “Current Memories” isimli fotoğraf sergisi önce 22 Kasım’dan 7 Aralık tarihine ertelendi. Ardından serginin tamamen iptal edildiği açıklandı.
İlk gerekçe olarak, o günlerde Belçika’da terör alarm seviyesinin 4’e (en yüksek seviyeye) yükseltilmiş olması gösterildi.
Daha sonra Türk Kültür Bakanlığının yaşadığı bütçe sorunu mazeret gösterilerek programın iptal edildiği konuşuldu.
Fakat Europalia yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, iptalin asıl nedeninin siyasi sebepler olduğu bildirildi.

Europalia yetkilileri, Türk Büyükelçiliği ve Ankara bürokratlarının planlanan organizasyonları ve projeleri dosya dosya inceleyip sansür uyguladığını itiraf etti.
Bunun gibi Orhan Pamuk’un metnine dayanarak uyarlanan tiyatro gösterileri Türk yetkililerinin itirazı üzerine Europalia Festivali çerçevesine dahil edilmedi.

Europalia resmi açılış resepsiyonuna Hizmet Hareketine bağlılığı ile bilinen derneklerin yanı sıra ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) Türk Büyükelçiliği tarafından davet edilmemişti.

Dernekçilik faaliyetlerinde başarılı performans ortaya koyan, kendini ispat etmiş, Avrupa’da tanınan ve kabul gören kurumların ve kişilerin Türkiye’nin siyasi hesaplarından dolayı sansürlenmesi, Europalia Kültür Festivali’ne gölge düşürdü ve tarihinin en sönük organizasyonuna sebep oldu.

Basit siyasi hesaplar yüzünden değerli bir organizasyon baştan sona amatörce ele alınarak Türkiye’yi tanıtmak adına güzel bir fırsat tepilmiş oldu.
Milletin vergisi ile yapılan organizasyonlarda heba olan paralar konusuna girmiyorum bile…

unnamed

Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...