Erdoğan'dan Önder'e: O CEMİL'E SÖYLE..

Erdoğan’dan Önder’e: Cemile söyle, meydan okuyup durmasın

Yayınlanan tutanaklarda AKP ile PKK arasında Kuzey Suriye politikasına dair ayrışma dikkat çekerken Hakan Fidan’la yapılan görüşme sonrası HDP milletvekili İdris Baluken’in Öcalan’a 8 Şubat 2014’te aktardıkları dikkat çekiyor.

PKK lideri Abdullah Öcalan, HDP heyeti ve devlet arasında gerçekleşen İmralı görüşmelerinin tutanaklarından çarpıcı detaylar çıkmaya devam ediyor.

Mezopotamya Yayınevi tarafından basılan “Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa” kitabında yer verilen ayrıntılara göre; Erdoğan o dönem PKK yöneticisi Cemil Bayık’ı “meydan okuyup durmasın” diye uyardı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ise PYD’nin Suriye yönetimiyle mesafe koymasını istedi.

O CEMİL’E SÖYLE

ANF’nin aktardığı tutanaklara göre;  Ocak 2013’te başlayan ve 5 Nisan 2015’te sona eren İmralı görüşmelerinde HDP’li Sırrı Süreyya Önder ile Öcalan arasında 9 Kasım 2013’te şöyle bir diyalog yaşandı:

“Önder: Ben Başbakan’a dedim ki, ‘Şimdi ben heyete girersem Kandil’e de gideceğim. Siz süreç hakkında ne düşünüyorsunuz, neleri yapmayı planlıyorsunuz’ diye sordum. O da bana “Cemil’e (Bayık) söyle, bana meydan okuyup durmasın” dedi.

Öcalan: (Gülerek) Türk işi kabadayılık! Cemil’i ben uyaracağım, Başbakanı da siz uyarın. Bu işler bu üslupla olmaz.

Önder: Başbakan devam etti: “Bana ne yapacağımı soruyorsun, söyleyeyim. Her şeyi yapacağım. Bir zamanı var ve bu konuda Apo ile de anlaşmışım. Tek bir kırmızıçizgim var, o da Suriye’dir. Orada Kuzey Irak benzeri bir yapılanmaya asla izin vermeyeceğim” dedi.

Öcalan: (Sinirlenerek) Sen de ona söyle: Biz de merkezi Suriye devleti içinde Kürtleri asla eritmeyeceğiz. Bu da bizim kırmızı çizgimizdir!”

HAKAN FİDAN İDDİASI

Yayınlanan tutanaklarda AKP ile PKK arasında Kuzey Suriye politikasına dair ayrışma dikkat çekerken Hakan Fidan’la yapılan görüşme sonrası HDP milletvekili İdris Baluken’in Öcalan’a 8 Şubat 2014’te aktardıkları dikkat çekiyor:

“İdris Baluken: Hakan Fidan’la görüşmemizde Rojava konusunda, KCK’nin stratejisini tekrar gözden geçirmesini istediğini özellikle aktardı. Öcalan: (Sinirlendi) Nasıl yani, ne diyor? İdris Baluken: PYD’nin Esad’la birlikte hareket ettiğini, muhalefet içinde yer almadığını düşünüyorlar. Öcalan: (Sinirlenerek) Yalan söylüyorlar. Rojava’da bir sonuç alacaksa benimle görüşme yapacaklar. Ben oraya yirmi yılımı verdim. Kimse oraları benim kadar bilemez. Esad da beni ailece tanır. Esad’la işbirliği yapan asıl onlardı. Konuşturmasınlar beni! Önce Esad ‘süper kardeş’ti. Öpüşmeler, sarılmalar, eşler düzeyinde ziyaretler falan. Sonra Esad düşman oldu. Küstahlıktır bu! Karar alamıyorlar. Ben dört yıl önce Emre Taner’e önerilerimi sundum. En uygun önerileri sundum. Çok büyük yanlış karar verdiler. Saygılı olup karar versinler. Öyle kandırmaya çalışmasınlar.”

Haberdar

Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...