Tayyip Erdoğan’ın Hakan Fidan’ı sildiği baskılara kurban verdiği, Hakan Fidan’ın kullanım süresinin dolduğuna dair yorumlar giderek artmaya başladı. Doğrusu havuz medyasındaki penguen hesaplardan Fidan’a açılan hesaplara bakılırsa bu yorumlar doğru. Belli ki Hakan Fidan yolun sonuna geldi ve Fidan’a yakında yol verilecek…

Ancak buradan hareketle Hakan Fidan’ın Erdoğan ile kavga edebileceği yorumunu çıkarmak ya da böyle bir kavga beklemek yanlış. Bu olgusal olarak da yanlış, siyaset bilimi kuralları içinde de yanlıp, ekonomik olarak da yanlış. Her açıdan yanlış bir yorum.

Anlatayım,
Hakan Fidan tanıyanların anlattığı kadarıyla düello yapacak, kavgaya karışabilecek kadar cesur ve risk alan bir karektere sahip değil. O tipik bir astsubay psikolojisiyle üstlerinin gölgesinde iş yapan, bunu seven, bunu tercih eden bir kişi. Dolayısıyla Hakan Fidan’dan bir general hareketi beklemek, Erdoğan’a karşı kavga açmasını beklemek oldukça yanlış. Böyle bir karakteri yok Fidan’ın. Fidan ancak bir kavgada astsubay olarak, piyade olarak savaşır general olarak çarpışamaz. Bu nedenle ancak birlikte hareket ettiği klik kavga çıkarırsa Hakan Fidan onlara destek için Erdoğan’a karşı belaltı vuruşları yapacak materyaller sağlayabilir.

İkinci olarak, Hakan Fidan’ın siyaseten Erdoğan ile girişeceği bir kavgadan hiç bir kazancı yoktur. Bunun yerine Erdoğan’ın koltuğunun altına girip bir köşede sırasının gelmesini beklemek siyaseten Fidan için daha elverişlidir. Bu nedenle kavgaya girmez.

Üçüncü, Fidan evet hırslı biri ve bir gün Başbakan olmayı kafasına koymuştu. Hatta 2012 yılında onu eleştiren yazlıar yazmaya başladığımda, Fidan’ın konumu medyada tartışılır olmaya başladığında “bu tartışmalar benim Başbakan olmamı önlemek için çıkarılıyor” şeklinde serzenişlerde bulunmuştu. Ancak artık Başbakan olmak gibi bir durum sözkonusu değil. Yani Hakan Fidan’ın talip olduğu “Başbakanlık” makamı yok. Bu nedenle Fidan en iyi ihtimalle yeni başkanın kabinesinde bir yer bakacaktır. Kendisinin başkan adayı olması mümkün olmadığına göre yen başkanın kabinesinden bir koltuk kapmanın yoluna bakacaktır.

Dördüncüsü, Hakan Fidan Erdoğan’ın bir çok pis işini yaptı. MİT müsteşarıyken yani perde arkasındayken yaptığın pis işleri kimse sormaz sorgulamaz. Suç ortakların da çıkıp hakkında aleyhinde konuşmaz. Hatta MİT’ten emekli edildikten sonra da kimse Hakan Fidan ile IŞİD’e silah taşıdık diye çıkmaz. Bunun haber değeri olsa bile siyasi bir değeri yoktur. Ancak siyasete girip hele de iddialı bir makama gelirse Hakan Fidan’ın yaptığı tüm pis işlerin ortakları yeri geldikçe çıkıp bilgi belge kamuoyu ile paylaşacaktır. Bu nedenle Fidan’ın siyasette görünmesi hem kendisi hem de Erdoğan için riskli iştir. Yani bulaştığı pis işler bizzat Fidan’ın önünü kesen işler.

Beşincisi, Hakan Fidan siyasi planlarını çözüm sürecine endekslemişti. Onun planına göre Kürt barışını getirecek, NOBEL ödülü alacak böylece siyasete yüksekten bir giriş yapacaktı. Bunun için medya desteği de vardı. Ali Bayramoğlu gibi çakma liberallerle sürekli istişareler yaparak o günlerin planlarını da yapıyordu. Ancak Kürt barışı planı çöktü. Bundan sonra bir barış olur mu bilinmez ama olursa o barış planında Hakan Fidan’ın rolü oldukça az olacak. Bu nedenle de siyasete girmesi mümkün değil.

Nedenleri daha da çoğaltmak mümkün. Ancak bu beş temel neden Hakan Fidan’ın Erdoğan ile bir kavgaya giremeyeceğini anlatmak için yeter. Hakan Fidan eğer Erdoğan lütfederse bir Başkan danışmanlığı, ya da milletvekilliğini alıp kenara çekilebilirse şükretsin….

Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...