Ankara saldırısına ilişkin ilginç ayrıntılar gelmeye başladı. Hürriyet’in haberine göre terör saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında, olayda kullanılan otomobilin sahibi, kiralandığı şirketin yetkilisi ve 2 çalışanı İzmir’de gözaltına alındı. Otomobilin sahte ehliyet ve kimlikle düzenlenmiş kredi kartı kullanılarak 3 kişi tarafından aralıkta kiralandığı, süre sonunda araç teslim edilmediği için çalıntı başvurusu yapıldığı öğrenildi.

Ankara Merasim Sokağı’ndaki askeri servis araçlarının geçişi sırasında düzenlenen, 28 kişinin yaşamını yitirdiği ve 61 kişinin yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin başlatılan soruşturmada, olayda kullanılan aracın İzmir’den kiraladığı bilgisi üzerine TerörleMücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı.

Otomobilin kiralandığı şirketin Karabağlar ilçesinde olduğunu tespit eden ekipler, şirket yetkilisi ve 2 çalışanı ile aracın sahibini gözaltına aldı.

Gözaltına alınanların, olaya ilişkin, “aralıkta kendilerini telefonla arayan kişinin Adnan Menderes Havalimanı’na kiralık otomobil istediği, ellerindeki araçlar hakkında bilgi aldıktan sonra 34 ….. plakalı, tek kapılı, spor otomobili talep ettiği ve şirket çalışanının da havalimanına giderek gerekli evrakı alıp, 3 kişiye aracı verdiğini” söyledikleri öğrenildi.

Otomobilin, kiralama süresi sonunda geri getirmediğini bildiren şirket çalışanları, 11Ocak’ta çalıntı ihbarında bulunduklarını belirtti.

Emniyet yetkilileri, aracın sahte ehliyet ve kimlikle düzenlenmiş kredi kartını kullanarak kiralandığını ve üzerine sahte plaka takıldığını kaydetti.  Gözaltına alınan kişiler, sorgulanmak üzere Ankara’ya gönderildi.

YENİ YÖN’ÜN SORULARI:

  1. Eğer araç kiralık ise tüm kiralık araçlarda GPS sisitemleri kuruludur. Aracın nereye gittiğini uydudan tespit emtek mümkün. Bu özellik diğer özel spor arabalarda da da mevcut. Çalıntı başvurusu yapılan bu aracın yerini polis neden uydudan takip emtedi? Hatta polise de gerek yok, kiralama şirketleri, bu tip durumlarda kendi sistemlerinden aracın uydudan yerini tespit edebiliyor. Bu yönteme başvurulmuş mudur?
  2. Eğer kiralama şirketi çakma bir şirketse, yani gerekli altyapısı olmayan, mahalle arasında bir şirketse teröristler o şirketi nereden biliyor o şirkete nasıl uşaltılar?
  3. Eğer GPS sistemi var ve teröristler bu sistemi etkisiz hale getirdiyse o zaman polisin bu durumu oldukça ciddiye alması gerekiyordu. Bir aracın GPS sisteminin etkisiz hale getirilmesi demek o aracın muhtemelen büyük suçlarda kullanılacağına işaret eder. Polis bunu neden görmezden geldi?
  4. En önemli soru şu: İster araçta GPS sistemi olsun ister olmasın, 1 aydır çalıntı kaydı düşülen bir aracın bu kadar süre içinde bulunmayıp, Ankara’nın göbeğinde, tüm kameraların ortasınsa, ki bu kameralardan bazıları PLAKA TANIMA SİSTEMİ olan kameralar üstelik çalıntı plaka ile eylem yapması nasıl mümkün oldu?
Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...