Artık bu konuyu konuşmanın zamanı geldi. Zira Erdoğan’ın yaptığı her hamle kendisinden sonra AKP ve Türkiye’yi dizayn etmeye yönelik hamleler. Başkanlık sistemi başta olmak üzere, damadını bakan yapması, TÜRGEV ENSAR vakfı gibi vakıflar üzerinden AKP nesli yetiştirme çabaları, İmam Hatipleri çoğaltma uğraşları, hatta AKP içinde metal yorgunluğu var uyarısının tamamı Erdoğan sonrası hazırlıklar için yapılıyor. Daha da ilerisi, Erdoğan’ın Cemaat kurumlarına el koyup, onları İslamcı vakıflara devretmesi de kendinden sonra Türkiye’ye hazırlık.

Bir çok siyasi gözlemci Erdoğan’ın kendisinden başka bir şeyi düşünmeyen oprtunist bir siyasetçi gibi görse de bu doğru değil. Aksine Erdoğan kendisinden sonra kurduğu rejimin ayakta kalması için yeni kurumlar inşa ediyor, yeni hamleler yapıyor. Son dönemlerde bu hamlelerini iyice hızlandırdı. KHK’da yapılan düzenlemeler bile buna işaret. En son MİT müsteşarlığının Cumhurbaşkanlığına bağlanması da bunun işareti.

Peki Erdoğan bunu neden hızlandırdı?

Görüldüğü kadarıyla bunun iki nedeni var. Birinci neden siyasi iklimle ilgili. Erdoğan OHAL uygulamalarını kullanıp bir an önce yeni rejimini tahkim etmek istiyor. OHAL sürdüğü sürece devletin ağır yumruğuyla muhalefeti ezip rejiminin çatısını çatmak istiyor. Erdoğan tiğindeki bir siyasetçi için bu aslında ilginç bir durum. Zira Erdoğan bundan önce planlarını yıllara yayarak yaptı. Hatta ilk iktidar olduğu dönemde TSK’da YAŞ karalarına karşı bile şerh düşmeme yanlısı olan, ABD ve batı ile iyi geçinip ağırlığını zamana yaymak isteyen Erdoğan ne değişti de son dönemlerde alel acele rejim kurmaya çalışıyor?

Sanırım bunu açıklayan bir görüntü var elimizde. O da ikinci neden olyor. Erdoğan’ın sağlık sorunu gittikçe belirginleşen bir hal almaya başladı. En son geçen Mayıs ayında yansıyan bir görüntü. Bu görüntüde Erdoğan aracından çıkamıyor, korumasının yardımıyla araçtan çıkıyor. Bu görüntülerden sonra diplomatik çevrelerde dilden dile Erdoğan’ın sağlık sorunu yeniden konuşulmaya başlamıştı.

Bu görüntülerden sonra batılı çevreler Erdoğan’ın ses düzeninden, yüz hatlarındaki değişime, yoğun programlarından sorna eskiden farklı olarak uzun süre gözden kaybolmasına kadar her ayrıntıyı izleyip Erdoğan’ın sağlık durumu hakkında analizler yapamaya çalışıyor.

Bu ilginç durum Erdoğan çevresi tarafından da fark edilimiş olmalı ki cumhurbaşkanlığı sitesinden Erdoğan’ın günlük programına kadar dışarıya özenli mesajlar verilmeye çalışılıyor.

Erdoğan’ın ne kadar sağlıklı olup olmadığı kesin olarak bilinmese de batılı başkentlerde Erdoğan sonrası Türkiye için olası seneryolar konuşulmaya başladı bile.

Batı Türkiye’nin istikrarsızlığa düşmesini istemiyor. Türkiye’nin Suriye gibi bir iç savaşa düşmesini, bölünmesini de istemiyor. Erdoğan’ın toplumu geren siyasetini yakından izliyor ancak Türkiye’nin siyasi istikrarsızlığa düşmesinden çekindiği için Erdoğan’a dışarıdan müdahale etme taraftarı değil. Erdoğan sonrası yumuşak bir geçişin hesapları yapılıyor. Erdoğan’ın demokratik yollardan iktidarı bırakmayacağını bilen batı Türkiye’yi “criz” modunda izliyor. Eğer Erdoğan’ın siyaseti kaçınılmaz olarak Türkiye’yi bir iç savaşa sürüklediğini görürse, yani ülkenin iç savaş eşiğine geldiğini görtüklerinde müdahale ederler.

Bunun dışında Erdoğan’ın olağan olmayan yollardan iktidardan gitmesi de olası bir istikrarsızlığı beraberinde getireceğinden, Erdoğan’ın iktidarda ömrünü tamamlamasını bekliyorlar. Bunun ne kadar süreceği elbette Allah’ın takdiri ama Erdoğan’ın sağlık durumunun yakından izlendiğini, özellikle NATO toplantısında ortaya çıkan o görüntüden sonra daha da yakından izlendiğini söyleyebilirim.

 

Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...