Rusya’nın Ankara Büyükelçisi silahlı saldırıda hayatını kaybetti

Türkçe slogan atan saldırgan, “Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız” diye bağırdı

Rusya’nın Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara’da katıldığı bir fotoğraf sergisinde tekbir getiren ve Türkçe sloganlar atan bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, yaklaşık 2,5 yıldır Ankara’da görev yapan Karlov’un hayatını kaybettiğini açıkladı. Anadolu Ajansı (AA) saldırganın, saldırıdan yaklaşık 45 dakika sonra, 19.45 sıralarında etkisiz hâle getirildiğini duyurdu. Büyükelçi Karlov’un katıldığı serginin açıldığı binaya polis kimliğiyle girdiği belirtilen saldırganın 1994 Aydın Söke doğumlu Ankara Çevik Kuvvet’te görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş olduğu öne sürüldü, ancak bu konuda resmi açıklama yapılmadı.

Büyükelçi Karlov, saldırıdan hemen önce konuşma yapmaya hazırlanırken

Büyükelçi Karlov, saldırıdan hemen önce konuşma yapmaya hazırlanırken

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov, bir fotoğraf sergisinin açılışına katılmak üzere Çankaya Belediyesi’ne bağlı Kavaklıdere’deki Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne gitti. Yanında koruma görevlisi bulunmayan, sadece basın müşaviri ve tercümanı olduğu belirtilen Karlov’un yanı sıra açılışa Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi’nin de aralarında olduğu yaklaşık 100 davetli katıldı.

Saat 19.00 sıralarında Büyükelçi Karlov açılışta konuşma yaparken, binaya polis kimliği ile girdiği belirtilen siyah takım elbiseli saldırgan önce havaya birkaç el ateş etti. Daha sonra arkasından dört beş kez Büyükelçi Karlov’a ateş eden saldırgan, o sırada saklanmaya çalışan ve kendilerini yere atan diğer davetlilere salonu derhal terk etmelerini söyledi. Diğer davetliler panik içinde salonu terk ederken yaralanarak yere düşen Büyükelçi Karlov ile yalnız kalan saldırgan birkaç el daha silahını ateşledi.

Büyükelçi Karlov'a silahlı saldırı düzenleyen saldırgan

Büyükelçi Karlov’a silahlı saldırı düzenleyen saldırgan

Siyah takım elbiseli saldırgan, saldırı sırasında şehadet işareti yaparken, Türkçe sloganlar attı. Saldırgan, “Allahu ekber. Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız. Beni buradan ancak ölüm alır. Bu zulümde payı olan kim varsa hepsi tek tek hesabını verecek” diye bağırdı.

Davetlilerin salonu terk ettiği sırada emniyete bağlı Özel Harekât Timlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda polis ekibi Çağdaş Sanatlar Merkezi binasını kuşattı. Saat 19.40’a kadar silah sesleri devam ederken saat 19.35 sıralarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olay yerine geldi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da,  Büyükelçi Karlov’un kaldırıldığı Güven Hastanesi’ne gitti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, saldırıdan yaklaşık 2,5 saat sonra, Ankara Büyükelçisi Karlov’un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Rusya, Türkiye ve İran’ın Halep ile ilgili olarak gerçekleştireceği toplantının hemen öncesinde meydana gelen saldırı anında orada bulunan Hürriyet foto muhabiri Haşim Kılıç, saldırganın Suriye ile ilgili sloganlar attığını ifade etti.

“Büyükelçi’yi sırtından vurdu”

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, saldırıya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Büyükelçi konuşurken önce havaya ateş etmiş, ardından büyükelçiyi sırtından vurmuş. Daha sonra havaya ateş ederek salonu boşaltmış, içeride büyükelçi ile baş başa kalmış ve yine ateş etmiş.”

“Halep’le ilgili şeyler söyledi”

Büyükelçi’nin vurulduğunu gösteren fotoğrafı çeken Hürriyet foto muhabiri Haşim Kılıç, CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Konuşma sırası büyükelçiye geldiğinde koruma olduğunu düşündüğümüz siyah takım elbiseli bir adam vardı. Önce havaya ateş etti, sonra arkadan Büyüleçi’ye ateş etti. Saldırgan daha çok Halep’le ilgili şeyler söyledi. Sonra insanları dışarı çıkmasını istedi. İnsanlar dışarıya çıkarken birkaç el daha ateş etti. Sonra insanlar tamamen dışarı çekildi.

“Bir mermi de davetlilerden birinin ayağına geldi galiba, kan lekeleri gördüm. Güvenlikler saldırganın polis kimliği göstererek içeri girdiğini söyledi. Rus Büyükelçi’nin kendi koruması olduğunu iddia edenler de var.”

Habertürk muhabiri: “Ya Allah bismillah” diyerek ateş açtı

Habertürk muhabiri ise saldırganın “Ya Allah bismillah” diyerek ateş açtığını paylaştı.

RTÜK yayın yasağı getirdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un saldırıya uğramasına ilişkin Başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiğini duyurdu.

Andrey Karlov kimdir?

Andrey Karlov’un özgeçmişinne dair Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin internet sitesinde şu bilgiler yer alıyor:

1954 yılında Moskova’da doğmuştur.

Yüksek eğitimini 1976 yılında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstütüsünden, 1992 yılında ise Diplomasi Akademisinden mezun olup tamamlamıştır.

1976 yılından itibaren diplomatik alanda çalışmaktadır.

SSCB, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Merkez teşkilatının yanısıra yurtdışı temsilciliklerinde, özellikle 1976-1981, 1984-1990 yıllarında SSCB Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde, 1992-1997 yıllarında Rusya Federasyonu Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde farklı görevlerde çalışmıştır.

2001 – 2006 – Rusya Federasyonu Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi.

2007 – 2013 – RF Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdürü.

Temmuz 2013’de Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine atandı. Büyükelçi diplomatik ünvanına sahiptir.

Korece ve İngilizce bilmektedir.

Evli, bir oğlu var.

t24

Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...

SHARE