ABD’de tutuklu bulunan 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun kilit ismi işadamı Reza Zarrab ile Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla birbirine düştü.

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre bunun sebebi, avukatlarının Atilla’yla yeterince görüşememesi.

 

Konuyla ilgili hakim Richard Berman’a başvuruda bulunan Atilla’nın avukatları Victor J. Rocco, Thomas E. Thornhill ve Cathy Fleming, buna gerekçe olarak Sarraf’ın avukat görüşmelerini de gösterdi.

 

Atilla’nın avukatlarıyla görüşemediği tarihleri mahkemeye sunan avukatlar, müvekkilleri hakkında yapılan suçlamaların Zarrab’ınkilerle kıyaslanamayacağını savunarak, serbest bırakılmasını talep ettiler.

 

Avukatlar, Zarrab’ın kefaletle serbest bırakılması için alınan ret kararındaki yorumun Atilla için yapılamayacağını öne sürdü.

 

Öte yandan Atilla’nın avukatları, Türk yetkililere dayandırılan delillerin transkriptlerinin belirsizlik ve kafa karışıklı yarattığını savunarak, söz konusu kayıtların nasıl ele geçirildiğinin açık olmadığını ileri sürdü.

 

Yöneltilen suçlamalar

 

Reza Zarrab ve işbirlikçilerinin, 2010-2015 yıllarında İran hükümeti ve diğer İran kurumları adına yaptırımları delerek, Amerikan finans sistemi aracılığıyla yüz binlerce dolar değerinde işlem gerçekleştirdiği öne sürülüyor.

 

ABD’deki Miami Havalimanı’nda 19 Mart 2016’da gözaltına alınan Zarrab, 21 Mart 2016’da tutuklanmıştı. Zarrab hakkında 75 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 

Öte yandan Halkbank genel müdür yardımcısı Hakan Atilla da Zarrab’la aynı suçlamalardan ötürü New York’tan İstanbul’a uçakla dönerken havaalanında gözaltına alınıp 27 Mart 2017’de tutuklanmıştı.

HABERDAR

Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...

SHARE