Ankara’nın gündemini terör almış ama Ankara’nın oyun kurucuları için çarklar farklı çalışıyor. Eğer terör gündeminden başka bir siyasi haber/analiz okursanız işte size Ankara’da olanların fotoğrafı.

Bilindiği gibi Yeni Anayasa yazacağız iddiasıyla toplanan Anayasa Komisyonu önceki gün feshedildi. Görünür gerekçe şu: CHP’liler Başkanlık sistemine karşı çıktı bu yüzden komisyon başkanı, meclis başkanı, masayı devirdi ve komisyonu iptal etti.

Oysa gerçek gerekçe farklı. Komisyon dağıtılmadan bir kaç gün önce Erdoğan Meclis başkanını ziyaret etmişti. Meclis Başkanı’nın Erdoğan’ın izni ve onayı olmadan o komisyonu dağıtamayacağı herkesin malumu. Şurası net ki o komisyonun dağıtılmasını bizzat Erdoğan istedi.

Peki Erdoğan neden böyle bir şey istedi?

Aslında bu sorunun cevabı Erdoğan ile Davutoğlu arasında alttan alta devam eden Başkanlık kavgasıyla ilgili. Erdoğan bir an önce Anayasa’nın değiştirilerek kendisini başkan yapılmasını istiyor. Davutoğlu ise doğrudan Başkanlık sistemine karşı çıkmıyor ama “başkanlık sistemi önceliğimiz değil” diyerek ayak sürüyeceğinin işaretlerini veriyordu. Bu düşünceyle Davutoğlu başkanlık ve yeni anayasa konuyu komisyonda uzatarak Erdoğan’ın başkanlığını ertelemek istiyordu. Erdoğan, Davutoğlu’nun bu niyetini görünce masayı devirterek Davutoğlu’nun hesabını boşa çıkardı.

Belli ki Erdoğan B planını devreye soktu. İmdadına da Deniz Baykal yetişti. Belli ki Erdoğan, gerek MHP’deki gelişmeleri, gerekse iç ve dış politikadaki gelişmeleri hesaba katarak zamanın aleyhine işlediğini fark etti. Bu nedenle bir an önce sistemi değiştirecek adımları atmak istiyor. .

En geç bir yıl içinde AKP’de Davutoğlu’nun gidip yerine emanetçi birinin geldiğini görmek, Başkanlık sistemi için yeni adımların atıldığını görmek sürpriz olmayacaktır.

 

Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...

SHARE