Cemaat neden yalnız? Sorusunun cevabını irdelemeye devam diyoruz. Daha önceki iki yazıda AKP’nin yarattığı korku ikilimi ile toplumdaki ideolojik ayrılıkların bu yalnızlıktaki rolüne değinmiştik.

Bugün, Cemaat yönelik kin, hınç ve kıskançlık duygusuna değinmek istiyoruz. Cemaatin yalnız kalmasının ana nedenlerinden biri de üç kesimin Cemaate yönelik kin ve hınç duygusu.

Birinci kesim Ergenekon ve Ulusalcıların hıncı. Ergenekon ve ulusalcılar AKP’nin iktidarda kalmasının sorumlusu olarak Cemaati görüyor. ‘Cemaat olmasaydı bunlar bu kadar iktidarda tutunamazdı’ diye düşünüyorlar. Cemaatin ordunun önüne durarak AKP’yi kurtardığını düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Doğrusu bu düşüncede gerçeklik payı da var. Cemaat için AKP’ye verdikleri kayıtsız koşulsuz destek onlara günah olarak yeter ve artar bile.

AKP’nin varlık nedenini Cemaate bağlayan ulusalcı kesimler Cemaate hınç duyuyor. Bu hınç temelde Ergenekon ve Balyoz davalarında Cemaatin tutumuna bağlansa da, bu duygunun üstü kazındığında Cemaate karşı duyulan hıncın daha derinlerde bir yerde olduğu görülüyor. Bu kesimler, sadece Ergenekon ve Balyoz savalarından değil, esasen AKP’yi destekleyip bugün önü alınmaz bir diktatörlüğe dönüşmesinde de cemaati sorumlu tutuyor. Bu yüzden Cemaate kızgınlar…

Cemaate yönelik hınç duygusu besleyen ikinci grup Milliyetçiler ve diğer cemaatler. Milliyetçiler AKP ile bir olan cemaatin bürokraside kendilerini ektisizleştirdiği için kızgınlar. Diğer cemaatler, AKP’nin Cemaatle arasının iyi olduğu dönemde, Gülen Cemaatinin kendilerine yaşam alanı tanımadığını düşünüyor. Bürokrasiden, ekonomiye Cemaatin artan etkinliği diğer İslami kesimlerde kısmen kıskançlık, kısmen hınç ve hırs duygusuna yol açtı.

AKP’de esasen Cemaati kendisiyle diğer grupların arasına koyarak Cemaati kötü adam olarak tanıttı. Böylece tüm kötülüklerin anası Cemaat olurken AKP tüm iyiliklerin meleğiydi. Ne zaman ki Cemaat kavgayla aradan çekildi, bir çok şeyi Cemaatten bilen ve Cemaati sorumlu tutan bir dini gruplar AKP ile kavga etmeye başladı. Düne kadar Cemaat ile kavga eden Cübbeli Ahmet Hoca grubunun bugün AKP ile kanlı bıçaklı oluşunun nedeni bu.

Ancak diğer dini grupların cemaate yönelik kızgınlığı da geçmiş bitmiş değil. Cemaat bu nedenle yalnız kaldı..

Üçüncü hınç duygusu AKP’nin hınç duygusu. AKP, cemaati uzun süre boyunca kötü polis olarak kullandı. Örneğin Diyarbakır’daki KCK sanıklarına kelepçe vurma talimatını veren bizzat Beşir Atalay’ken konu cemaatin üstüne atılıyor cemaat AKP’nin tüm pisliğinin sorumlusu olarak gösteriliyordu.

Ne zaman ki kavga çıktı, sadece AKP’nin pislikleri ortay acıkmadı. Kötü polisi oynayacak kimse kalmayınca AKP cemaatin kendisine “ihanet” ettiğini düşünmeye başladı. AKP’nin hıncı ve cemaati hainlikle suçlamasının nedeni bu. Cemaat bu nedenle de yalnız…

 

 

 

Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...