Cemaat şunları yapmalı:

Daha önceki iki yazıda “AKP’nin aleme ibret olsun diye Cemaati meydan dayağına çektiğini, toplumun diğer kesimlerini sindirmek için bundan sonra da Cemaate zulmetmeye devam edeceğini” belirmiştim.

Serinin ikinci yazısında bir metafor ile konuyu anlatıp, “Cemaatin meydanda kendisini kırbaçlayan AKP’nin elinden kırbacını alması mümkün değil. O halde Cemaat kırbaççının suratına tükürüp, onu millet nezdinde itibarsızlaştırıp, gücünün içini boşaltmalı” önerisinde bulunmuştum.

Peki, Cemaat AKP’yi nasıl itibarsızlaştırır? Onun meydanlarda halka korku veren zorbalığının içini nasıl boşaltır?

1) AKP’nin gücünün içini boşaltmanın bir yolu mizahtır. Toplumda baskılar arttıkça hiciv sanatı da büyür. Gezi olaylarında Erdoğan’ın ve AKP’nin karizmasını çizen en önemli araçlardan biri duvar yazılarıydı. Türkiye’de mizah patlamasının yaşandığı Gezi’den sonra Erdoğan karikatür kişiliğe dönüştürüldü.

Cemaat, üstüne olanca zorbalığıyla gelen AKP’yi ve onun kural tanımaz gücünü mizah ile karikatürize ederek AKP’nin zorbalığının içini boşaltabilir. Bu, meydanda kendisini kırbaçla döven zalimin suratına tükürmenin bir yöntemidir…

2) AKP havuz medyası sayesinde Türkiye’nin ulusal gündemini manüple etmeyi başarıyor. Televizyonlar susturularak, gazeteler baskı altına alınarak, ulusal düzeyde sürdürülmesi gereken tartışmaların üstü örtülüyor. Ancak yerel düzeyde halk patlama noktasına gelmiş durumda. Yerelde sadece AKP’lilerin işe alınması, AKP’lilerin hoyratça insanları küçümseyip, yolsuzluk ve hortumlarla, yerel zorbalara dönüşmüş olması insanları bunaltmış durumda.

Cemaatin yerel ağı işte bu noktada çok işe yarar. Her gün yerel zorbalıklar gündeme taşınarak insanların seslerinin duyurulması, AKP’yi oldukça huzursuz edecektir. Bunu önlemenin yöntemi de yoktur. Ayrıca insanlar yerel sorunlarla ilgili haberleri daha yakından izler. Bu nedenle önümüzdeki dönemde Cemaat medyası ve sosyal medya yerel sorunları ve olguları Türkiye gündemine taşıyarak, AKP’nin algılarla oluşturulan AKP’nin itibarını sarsabilir.

Yerel huzursuzlukları insanların gündemine taşımak için medyaya da gerek yok. Cemaat ülkenin her yerinde örgütlü bir yapı. Cemaat AKP zorbalığından kaynaklanan huzursuzlukları ev ev, sokak sokak anlatırsa AKP’nin yapabileceği hiç bir şey yoktur.

Eğer AKP’nin yarattığı yerel huzursuzlukları insanlara anlatırsa, insanlar içinde yaşadığı, ve şahit oldukları huzursuzlukları görmezden gelmeyecektir.

Sonuçta aydınların anlattıkları insanlara dokunmadığından onları ikna etmeyebilir. Ancak yerel huzursuzlukları bizzat yaşayan halk olduğundan, hem onları gündeme getirenlerden memnun olur, hem de halk AKP’nin nasıl bir zorba iktidara dönüştüğün daha kolay anlar…

Devam edeceğiz…

Haberimizi okuduğunuz için teşekkürler…

Okuduğunuz bu metinler sesi kısılan, nefesi kesilen insanların sesine ses, nefesine nefes verme çabası. Bu çaba, karınca kararınca Nemrut'un ateşine karşı "yerimiz belli olsun" çabası. Bu çaba, 'zalim zulmederken sen ne yaptın?' diye sorulduğunda "dik durdum" deme çabası. Bu çabanın devam etmesini isteyen dostlarımız aşağıdaki ürünü alarak destek verebilirler. Desteğiniz için yürekten teşekkürler.

Bu yayınların devam etmesi için verdiğiniz destek için çok teşekkürler...